Nowy projekt w Symfony 4 – jak zacząć?

Jakiś czas temu, pisałam o tym jak uruchomić projekt w Symfony 3. Kiedy to pisze najbardziej aktualna wersja to 4.2. Tworzy się już nawet 4.3 na którą czekam z niecierpliwością. Od czasu wspomnianego artykułu wiele się zmieniło więc przyszedł czas na mały update.

Nowy projekt w Symfony 4 start!

Najprostszym sposobem, aby dosłownie w parę sekund to po prostu użycie composera. Jedna prosta komenda i gotowe, ale żeby nie było tak prosto, albo inaczej, aby było jeszcze prościej opcje są dwie:

composer create-project symfony/website-skeleton project

lub

composer create-project symfony/skeleton project

Jeśli Twoja aplikacja będzie serwisem webowym z interfejsem użytkownika to odpalasz wersję pierwszą. Kiedy tworzysz serwis, który będzie bazował na API, nie potrzebujesz frontu to wybierasz dwójkę.

Odpalenie serwera z małą modyfikacją w stosunku do S3

bin/console server:run

Co jak nie Bundle?

Jak już pewnie wiesz, największa zmiana między S3 a S4 jest odejście od bundli. Sama struktura szkieletu aplikacji również się zmieniła. Oto ona:

Bin – To odpowiednik app z S3. Tutaj znajdziemy wszystkie potrzebne nam skrypty m. in. console

Config – Tutaj znajdziemy skrypty konfiguracyjne jak sama nazwa wskazuje. Część z nich to skrypty, które znasz z app/config w S3.

Public – Stary folder web. Tutaj kierujemy host, ponieważ w tym miejscu znajdziemy index.php

Src – To serce naszej aplikacji. Tutaj będziemy tworzyć naszą logikę. Tym razem nie będą to bundle. Struktura, którą zawierał bundle np. Controller, Entity czy Repository tworzymy już bezpośrednio w src. Jeśli potrzebujesz i chcesz podzielić swoją logikę na mniejsze elementy to dzielisz ją już wewnątrz poszczególnych folderów np. Controller -> Event, Charts, User, Repository -> Event, Charts, User.

Templates – W tym folderze organizujemy front, jeśli tworzymy aplikację z interfejsem. Wszystkie templatki, js-y i css-y.

Tests – Jak sama nazwa wskazuje to miejsce np. na testy jednostkowe.

Translations – Oto miejsce na pliki tłumaczeń jak sama nazwa wskazuje.

Var – Tutaj standardowo znajdziemy logi, cache itp.

Vendor – To folder bez zmian, tutaj po staremu, jak w S3 znajdziesz zewnętrzne biblioteki, które używamy w aplikacji. Nadal NIE DOTYKAĆ!

Konrtola wersji

Na koniec wyślijmy kod na serwer:

git init
git add .
git commit -m 'init'
git add remote origin <adres repo>
git push -u origin master

Wiesz już jak zacząć? Jeśli masz jeszcze jakieś pytania śmiało pisz w komentarzu albo do mnie osobiście, chętnie Ci pomogę.

Poprzedni artykułMultitasking to zło
Następny artykułCzy internet jest dla seniorów?

Podobne posty

Jestem programistką, która lubi mieć ręce pełne roboty. Do życia potrzebuje komputera z internetem i kubka gorącej kawy. Więcej na stronie o mnie.

Comments

  1. W katalogu tests moga się znajdować inne rodzaje testów niż jednostkowe. Na przykład testy funkcjonalne, co przy używaniu Symfony, można rozpoznać po tym, że klasa z testami dziedziczy po KernelTestCase lub WebTestCase.
    Przy okazji polecam oddzielić różne typy testów od siebie i trzymać je w osobnych kagalogach i namespace’ach. Ja test jednostkowe zawsze mam w tests/unit/.

  2. Tak, tak, masz racje, to nie tylko miejsce na testy jednostkowe. Dzięki za tip z namespace’ami, chętnie przetestuje 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here