
15 Sty Nowy projekt w Symfony 4 – jak zacząć?
Jakiś czas temu, pisałam o tym jak uruchomić projekt w Symfony 3. Kiedy to pisze najbardziej aktualna wersja to 4.2. Tworzy się już nawet 4.3 na którą czekam z niecierpliwością. Od czasu wspomnianego artykułu wiele się zmieniło więc przyszedł czas na mały update.
Nowy projekt w Symfony 4 start!
Najprostszym sposobem, aby dosłownie w parę sekund to po prostu użycie composera. Jedna prosta komenda i gotowe, ale żeby nie było tak prosto, albo inaczej, aby było jeszcze prościej opcje są dwie:
composer create-project symfony/website-skeleton project
lub
composer create-project symfony/skeleton project
Jeśli Twoja aplikacja będzie serwisem webowym z interfejsem użytkownika to odpalasz wersję pierwszą. Kiedy tworzysz serwis, który będzie bazował na API, nie potrzebujesz frontu to wybierasz dwójkę.
Odpalenie serwera z małą modyfikacją w stosunku do S3
bin/console server:run
Co jak nie Bundle?
Jak już pewnie wiesz, największa zmiana między S3 a S4 jest odejście od bundli. Sama struktura szkieletu aplikacji również się zmieniła. Oto ona:
Bin – To odpowiednik app z S3. Tutaj znajdziemy wszystkie potrzebne nam skrypty m. in. console
Config – Tutaj znajdziemy skrypty konfiguracyjne jak sama nazwa wskazuje. Część z nich to skrypty, które znasz z app/config w S3.
Public – Stary folder web. Tutaj kierujemy host, ponieważ w tym miejscu znajdziemy index.php
Src – To serce naszej aplikacji. Tutaj będziemy tworzyć naszą logikę. Tym razem nie będą to bundle. Struktura, którą zawierał bundle np. Controller, Entity czy Repository tworzymy już bezpośrednio w src. Jeśli potrzebujesz i chcesz podzielić swoją logikę na mniejsze elementy to dzielisz ją już wewnątrz poszczególnych folderów np. Controller -> Event, Charts, User, Repository -> Event, Charts, User.
Templates – W tym folderze organizujemy front, jeśli tworzymy aplikację z interfejsem. Wszystkie templatki, js-y i css-y.
Tests – Jak sama nazwa wskazuje to miejsce np. na testy jednostkowe.
Translations – Oto miejsce na pliki tłumaczeń jak sama nazwa wskazuje.
Var – Tutaj standardowo znajdziemy logi, cache itp.
Vendor – To folder bez zmian, tutaj po staremu, jak w S3 znajdziesz zewnętrzne biblioteki, które używamy w aplikacji. Nadal NIE DOTYKAĆ!
Konrtola wersji
Na koniec wyślijmy kod na serwer:
git init
git add .
git commit -m 'init'
git add remote origin <adres repo>
git push -u origin master
Wiesz już jak zacząć? Jeśli masz jeszcze jakieś pytania śmiało pisz w komentarzu albo do mnie osobiście, chętnie Ci pomogę.